Az immár hagyományossá vált lámpás felvonulás élén, jelképesen, maga Szent Márton lovagolt sisakjában és vörös köpenyében, őt követte a hosszú menet, melyben zeneiskolások játszottak. Az útvonal a templomtérről indulva, a Plébánia utcán keresztül a Szent János térre vezetett, majd a József Attila és Kossuth Lajos utcán át a Hajóállomásra. A célállomás a Művelődési Ház udvara volt, ahol „Szent Márton tüze”, forralt bor, tea és sütemény várta a lampionos felvonuláson résztvevőket. A Német Nemzetiségi Önkormányzat mellett az óvoda, az iskola és a zeneiskola is kivette a részét a szervezésből, annak érdekében, hogy az egyébként német nyelvterületről induló Martinsfest, hagyománnyá válhasson Dunabogdányban.

[X] Hirdetés

Szent Márton kultuszához itthon és külföldön is számos népszokás és hagyomány kapcsolódik. Életének jelentős részét francia területen töltötte, ezért ő Franciaország védőszentje. Elsősorban gyógyító és térítő csodákat tulajdonítanak neki, ünnepe november 11-re esik. Szent Márton életében ugyan nem került kapcsolatba a borral, de napja mégis a must kiforrásával, az újbor kierjedésével esik egybe. Feltehetően ez a momentum hívta életre a borral kapcsolatos Márton-napi szokásokat. Szent Márton és a bor szoros kapcsolatát fejezi ki a Nyugat-Európa számos szőlőtermő vidékén elterjedt hiedelem is, miszerint Szent Márton Krisztushoz hasonlóan a vizet borrá tudta változtatni. Tours-i Gergely (538-594) Mártont a bor gyarapítójának és adományozójának nevezi. Feljegyzései szerint Tours-ban volt egy csodatévő szőlőtőke, melyet maga Szent Márton ültetett. Életéről Sulpicius Severus római történetíró készített feljegyzéseket, így maradhatott fenn legendája az utókor számra. Magyarországon a Márton-napi népszokások leginkább közmondások formájában élnek tovább. „Aki Márton-napon libát nem eszik és újbort nem iszik, egész éven át éhezik és szomjazik.” A liba mellcsontjából az időjárást jósolták meg. Ha a csont fehér és hosszú volt, havas telet jelzett, ha pedig barna és rövid, az sáros telet ígért. A néphiedelem szerint minél többet esznek az emberek Márton napján, annál erősebbek lesznek. Egy másik közmondás szerint pedig: „Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható.”